Надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності
23 березня 2017 р.Повну цивільну дієздатність має фізична особа, яка досягла вісімнадцяти років (повноліття).
У разі реєстрації шлюбу фізичної особи, яка не досягла повноліття, вона набуває повної цивільної дієздатності з моменту реєстрації шлюбу.
Повна цивільна дієздатність може бути надана фізичній особі, яка досягла шістнадцяти років і працює за трудовим договором, а також неповнолітній особі, яка записана матір'ю або батьком дитини.
Повна цивільна дієздатність може бути надана фізичній особі, яка досягла шістнадцяти років і яка бажає займатися підприємницькою діяльністю. У цьому разі фізична особа набуває повної цивільної дієздатності з моменту державної реєстрації її як підприємця.
Надання повної цивільної дієздатності провадиться за рішенням органу опіки та піклування за заявою заінтересованої особи за письмовою згодою батьків (усиновлювачів) або піклувальника, а у разі відсутності такої згоди повна цивільна дієздатність може бути надана за рішенням суду.
Отже, в разі наявності письмової згоди батьків (усиновлювачів) або піклувальника рішення про надання повної цивільної дієздатності неповнолітній особі приймається органом опіки і піклування. В разі відсутності такої згоди, неповнолітня особа повинна звернутися до суду із відповідною заявою.
Заява неповнолітньої особи, яка досягла шістнадцятирічного віку, про надання їй повної цивільної дієздатності за відсутності згоди батьків (усиновлювачів) або піклувальника подається до суду за місцем її проживання.
Справа розглядається в порядку цивільного судочинства за правилами окремого провадження.
У заяві про надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності повинні бути викладені дані про те, що неповнолітня особа працює за трудовим договором або є матір'ю чи батьком дитини відповідно до актового запису цивільного стану.
Справи про надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності розглядаються за участю заявника, одного або обох батьків (усиновлювачів) або піклувальника, а також представників органів опіки та піклування. Участь представників органів опіки та піклування у розгляді справи є обов'язковою.
Суд, розглянувши заяву про надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності по суті, ухвалює рішення, яким задовольняє або відмовляє у задоволенні вимоги заявника.
У разі задоволення заявленої вимоги неповнолітній особі надається повна цивільна дієздатність після набрання рішенням суду законної сили. В разі відмови в задоволені заяви про надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності, таке рішення може бути оскаржене в загальному порядку.
Рішення суду про надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності після набрання ним законної сили надсилається органові опіки та піклування.
Повна цивільна дієздатність, надана фізичній особі, поширюється на усі цивільні права та обов'язки.
Після надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності така особа може бути обмежена чи позбавлена в цивільній дієздатності тільки в судовому порядку у передбачених законом випадках.